Türkçe' mize sahip çıkalım !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
16 Şub 2013
67
0
6
#1


Sevgili Forum Dostları;
Şu ana kadar üstünde durmayadüşündüğüm ancak adım atmakta geciktiğimi yeni farkettiğim bir duruma acil müdahale etmek istiyorum. Forumumuzun %95'lik takipçi kullanıcı grubu Türkiye Cumhuriyeti'nden girmekte olmasına rağmen forumda Türkçe'mize gösterilen önem hiç denecek kadar az durumda. Bunun sebepleri ise Özenti olarak kullandığımız veya farklı durmak için kullandığımız ingilizceden veya başka dillerden geçme kelimeler. Bu kelimeler yayılarak kalıplaşıyor ve güzel Türkçe' mizin bozulmasına sebep oluyoruz. Forumumuzun Türkçe' ye ve Türkiye Cumhuriyeti'nin devamlılığına verdiği önemi göstermek adına tüm üyelerimizin ve yönetici ekibimizin Türkçe' ye en ciddi bir itina ile önem göstermesini istiyorum. Bu konuda adımımı hızlandıran durum ise;

Güzelim Türkçe' mizin bu gidişle Kabile Dilleri Kategorisine girecek olması... Haberi Paylaşıyorum...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Türkçe kabile dili olacak!

Erdem, yabancı sözcüklerin duyulduğu gibi yazılmasını istedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem, 'Bizimki Türkçe Sevdası' kitabında dünyanın beşinci büyük dili Türkçe’yle ilgili çarpıcı önerilerde bulundu.

Çok basit ve gereksiz görülen birtakım tedbirlere uyulmaz ve gerekli tedbirler alınmazsa söylediği kelimeyi yazamayan insanların hatta aydınların sayısının artacağını söyledi.

Erdem, Türkçe’nin gitgide bir aşiret ya da bir kabile dili haline geleceğini, bilimsel faaliyetlerden çekildikten sonra günlük hayatta da ihtiyaçlara cevap veremez duruma düşeceğini belirtti.

MİLLİ BİR DİL POLİTİKASI GEREKLİ

Erdem, "Türkçe’de meydana gelen bozulma ve yabancılaşmanın önüne geçmek için toplumsal bir dil bilinciyle milli bir dil politikası oluşturulmalı.

Günlük hayatta, çarşıda, pazarda, televizyonda, basında, okulda kısacası her yerde bilinçli bir şekilde Türkçe kelimeler kullanılmalı.

Dil konusunda sahipsizliği ve çok başlılığı ortadan kaldırmak için sorumlu kamu kurumları bir araya gelerek koordineli bir yapılanmaya gidilmeli" diye konuştu.

Yabancı sözcükler okunduğu gibi yazılmalı

Resmi yazı ve belgelerde Türkçe dışında kelime ve terimkabul edilmeyeceğinin genelgeyle duyurulmasını isteyen Erdem şöyle devam etti:

"Kelime hangi kökten ve hangi dilden gelirse gelsin öncelikle biz o kelimeyi duyduğumuz gibi yazmalı ve öyle okumalıyız. Hangi amaçla olursa olsun yazılacak her çeşit tabela muhakkak Türkçe harflerle ve kurallarıyla yazılmalı.

Kısaltmalarda İngilizce söylenişe derhal son vermeliyiz. TV, Ti Vi olarak değil Te Ve olarak; NTV, En Ti Vi değil Ne Te Ve olarak; CD, Si Di olarak değil Ce De olarak söylenmeli. Yazarken de aynı şekilde yazılmalı. Türkçenin içinde kullandığımız İngilizce kelimeleri duyduğumuz gibi yazmalıyız.

Türkçe olmayan harfleri asla kullanmamalıyız." Erdem dilimizin mirasını teşkil eden ve "Osmanlı Türkçesi" olarak adlandırılan kelimelerin doğru konulabilmesi için Osmanlı Türkçesi'nin liselerde en azından seçmeli ders olarak okutulmasını istedi.

Kaynak: Bugün Gazetesi

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Önem gösteren tüm üyelerimize şimdiden teşekkür ederim...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...