[İkariam] Nasıl oynanır ?

7 Şub 2013
1,613
0
36
Urfa
#1
[İkariam] Nasıl oynanır ?
Nasıl bir bina inşa edebilirim?

Şehir Haritasındaki boş bir bina alanına tıkladığında karşına inşa edebileceğin binaların listesi gelecektir. Lütfen buradaki sur için ayrılmış (sarı bayrak) özel bir bina boşluğuna ek olarak iki özel bina boşluğu (mavi bayrak) daha olduğuna dikkat et.
İnşa malzemesine nasıl sahip olurum?

Ada Haritasını aç ve oduncu kampını seç. Göstergeyi sağa doğru kaydırarak bazı vatandaşlarını odun kesmeye gönderebilirsin.
Lüks kaynaklara nasıl sahip olabilirim?

Zenginlik(Ekonomi) araştırmasını yaptıktan sonra lüks kaynakları (şarap, mermer, kristal veya sülfür) üretebilirsin. Bu kaynaklara sahip olmak da inşa malzemelerine sahip olmakla aynı şekildedir. Elbette ki kaynağını henüz bulamadığın lüks kaynakları diğer oyuncularla ticaret yoluyla elde edebilirsin.
Nasıl daha fazla vatandaşa sahip olabilirim?

Şehrin vatandaş sayısı kendi kendine artar. Memnuniyet seviyesinin yüksek oluşu artışa hız kazandırır.

SSS - Nakliye, Araştırma ve Askerler

Bir şehirden diğerine nasıl kaynak aktarabilirim?

Ada haritasında kaynak göndermek istediğin şehri seç. Daha sonra sol üstteki hızlı seçim menüsünden kaynakların bulunduğu şehri seç. Kaynak göndereceğin şehrin üzerine tıklayarak solda açılan menüden nakliye seçeneğine tıklayarak gelen ekrandan kaynak türünü ve miktarını belirleyerek nakliyeyi başlatabilirsin.
Lütfen hazır nakliye gemin olmasına dikkat et. Bunları limandan satın alabilirsin.
Nasıl yeni keşifler yapabilirim?

Bu ancak bir akademi inşa edip, vatandaşlarından bazılarını araştırmalarla görevlendirmenle mümkün olur. Araştırmacıların vakitlerini yeni keşifler yaparak geçireceklerdir.
Neden keşiflerim çok uzun zaman alıyor?

Daha fazla bilim adamı daha hızlı keşifler yapar. Akademi kademeni yükselterek veya başka akademiler inşa ederek daha fazla vatandaşını araştırmalar için görevlendirebilirsin. Cam(Bilim) buluşunu gerçekleştirdikten sonra akademide kristal cam kullanımıyla araştırmaları hızlandırabilirsin.
Nasıl asker yetiştirebilirim?

Kışla inşa etmen gerekir. Burada vatandaşlarını eğitip askere alabilirsin.

SSS - Savaş Gemileri ve Savaş

Nasıl savaş gemisi yapabilirim?

Bir tersane inşa etmelisin. Burada savaş gemilerini üretebilirsin.
Şehrimi nasıl savunabilirim?

Şehrinizde askerler (kendinize veya dostlarınıza ait) olduğu sürece, bunlar otomatik olarak şehrinizi savunur.
Şehrimi kaybedebilir miyim?

Hayır. En kötü ihtimalle birileri belirli bir süre şehrini işgal edebilir.
Başka bir şehre nasıl saldırı düzenleyebilirim?

Hızlı seçim menüsünden öncelikle askerlerinin konuşlandığı şehri seçmelisin. Sonra saldırmak istediğin oyuncunun şehrinin bulunduğu ada haritasına geçiş yapmalısın. Kurbanına tıkladığında sol tarafta bulunan yağmala veya işgal et seçeneklerinden dilediğine tıklayarak göndermek istediğin birlik türünü ve miktarını seçip saldırını gerçekleştirebilirsin.
Neden askerlerim çok az kaynak yağmalıyor?

Ya kurbanın geniş bir depo kapasitesine sahiptir, ya da senin çok az nakliye gemin mevcuttur. Limanda daha fazla nakliye gemisi üretebilirsin. Yağmalanan kaynakların miktarı senin kurbanının limanına da bağlıdır.

SSS - Şehirler ve İttifaklar

Lütfen Yardım! Vatandaşlarım mutsuz!

Vatandaşlarının memniniyetini taverna inşa edip, şarap ikram ederek artırabilirsin. Ayrıca bir müze inşa ederek, vatandaşlarını mutlu etmek için kültürel anlaşmalar yapabilirsin.
Yardım edin! Altın miktarı gittikçe azalıyor!

Bilim adamları, askerler ve savaş gemilerinin hepsi bakım masrafı gerektirir. Bilanço görünümüne sol üstteki altın simgesi üzerine tıklayarak ulaşabilirsin.
Nasıl yeni şehirler kurabilirim?

Yerleşim Planlama araştırmasını tamamladığınızda bir saray inşa edebilirsiniz. Sarayın her kademesi yeni bir şehir kurabilmeniziı sağlar. Yeni koloni için 1.250 odun, 12.000 altın ve 40 vatandaşa ek olarak 5 tane de hazır durumda nakliye gemisine ihtiyacınız var. Bunların hepsini tamamladıktan sonra, tek yapmanız gereken seçtiğiniz adada boş bir koloni yeri bulmak ve tıklayarak koloni kurma işlemini başlatmak.
Nasıl bir ittifak kurabilirim?

İttifak kurmak için 3 veya daha yüksek kademede bir elçilik binasına ihtiyacın var. Elçilik binasında ittifak kurmak için gerekli seçenekleri bulabilirsin.

İlk Adımlar- Tarayıcı oyunu nedir?

Ikariam, senin internet tarayıcısıyla çevrimiçi olarak oynayabileceğin bir oyundur. Burada karşılaşabileceğin her ada ulusu başka bir oyuncu tarafından kontrol edilir. Burada hiç bir yapay düöman yoktur. Oyun kendi başına devam eder, bunun anlamı tarayıcı pencereni kapattığında Ikariamdaki hayatın devam ettiğidir. Senin bilim adamların çevrede yeni araştırmalarla zaman geçirirler ve işçilerin kaynak üretmeye devam eder.
İpucu: Eğer uzun bir süre sonra oyuna dönersen, danışmanların sen uzaktayken neler olduğunu sana söyleyebilir.

İlk Adımlar - Kaynak Tedariki

Şehrini geliştirmek için ilk olarak yeterince odununun hazır olduğundan emin olmalısın. Ada Haritasına geç ve Oduncu Kampını seç.
Kaydırma çubuğunun yardımıyla vatandaşlarını senin için odun kesmekle görevlendirebilirsin. Yaptığın değişiklikleri onaylamayı unutma!
İpucu: Oduncu Kampı adadaki tüm köyler tarafından ortak olarak kullanılır. Neden komşularına katılmak isteyip istemediklerini sormuyorsun?

İlk Adımlar - Binalar

Eğer yeni bir bina inşa etmek istiyorsan, Şehir Haritasına geç ve bir boş bina alanı seç. Daha sonra orada inşa etmen mümkün olan bina listesini göreceksin.
Lütfen liman binaları için iki farklı yer ve surlar için bir özel alan ayrılmış olduğuna dikkat et.
Bir binayı kullanmak için, Şehir Haritasında basitçe üzerine tıklanır. Buradan binayı geliştirebilirsin de. Genel kural olarak, gelişim seviyesi daha yüksek olan bina daha işlevsel olacaktır.
Başlangıç olarak bir akademi, bir liman ve bir kışla inşa etmek önerilebilir.
İpucu: Hangi tür binaları inşa edebileceğin araştırmalar konusunda hangi noktada olduğuna bağlıdır.

İlk Adımlar - Araştırma

Bir akademiye sahip olduğunda vatandaşlarını bilimadamı olarak görevlendirebilirsin. Bu işlem de işçi görevlendirmekle aynıdır.
Sen bilim adamlarına hangi dalda araştırma yapacaklarını söyleyebilirsin. Seçenekler:

Denizcilik - Yeni savaş gemileri ve denizcilikteki ilerlemeler, koloni kurmak ve ek olarak yabancı kültürler
Ekonomi - Mali durumun yanı sıra, yeni bina türleri ve kaynakların üretimindeki ilerlemeler
Bilim - Araştırmalardaki ilerlemenin yanı sıra, yeni bina ve birim türleri
Askeri - Yeni birim türleri ve birimlerdeki ilerlemeler
İpucu: Bilim adamları masraf çıkarır. Eğer altın miktarın yetersizse, altın biriktirene kadar araştırmacılarını tatile çıkarabilirsin.
İpucu: Dilediğin zaman akademi kütüphanesinden bütün keşiflere göz atabilirsin. Henüz araştırmasını yapmadıklarına bile!

İlk Adımlar - Ticaret

Bir limana sahip olduğunda, diğer oyuncularla ticaret yapmanı sağlayan kendi ticaret filonu oluşturmaya başlayabilirsin. Limanda nakliye gemilerini doğrudan satın alabilirsin. Onlar nakliye için otomatik olarak kullanılacaklar.
Bir şeyler göndermek istediğin şehri basitçe Ada Haritasından seç. Soldaki menüden ´Kaynak Taşı´ seçeneğine tıkla.
Sonraki sayfadan hangi tür kaynaktan ne kadar göndermek istediğini seçebilirsin.
İpucu: Nakliye gemileri bakım masrafı gerektirmez. Eğer �ok fazlasına sahip olursan, ticaret filonu genişletmek i�in aldığın tedbirlere ve harcadığın zamana değer.

İlk Adımlar - Savaş

Asker yetiştirmek için kışlaya ve savaş gemisi üretmek için tersaneye ihtiyacın var. Askerler bulundukları şehri her hangi bir saldırı olduğunda otomatik olarak savunurlar.
Eğer bir başkasına saldırmak istersen, saldırmak istediğin şehri Ada Haritasından seç. Sonrasında soldaki menüde bulunan seçeneklerin:

Yağmalamak (Asker gerektirir) - Birliklerin bu şehirdeki kaynakları ele geçirmeyi denerler.
Şehir İşgal Etmek (asker gerektirir) - İşgal edilen şehirdeki diğer karşılaşmalar için çıkış noktası olarak kullanabilirsin. Askerlerinin bakım masraflarının bir kısmı, yine de işgal edilen şehre gider.
Limanı Kuşatmak (Savaş gemisi gerektirir) - Kuşatılmış şehre gelen veya giden tüm gemi trafiğini engellersin.
İlk olarak şehir içinde üç noktada bulunan birimleri yok etmek zorundasın. Eğer aynı adadaki birine saldırıyor isen savaş gemileri hakkında endişe duymana gerek yok. Fakat başka bir adadaki düşmana saldırabilmek için, ilk olarak düşmanın savaş gemileriyle mücadele etmelisin.
Ipucu: Yağma yapmak için yola çıkarken yeterince hazır durumda nakliye gemin olması gerektiğini unutma. Askerlerin savaşmak için oradalar ve ağır malzemeleri üzerlerinde taşıyamazlar.

Gezinti

Ikariamda üç görünüm yöntemi mevcuttur. Gezinti menüsü yardımıyla sen kolayca bir görüntüden diğerine geçebilirsin.
Dünya Haritasında, Ikariam dünyasının iyi bir genel görünümüne sahipsiniz. Soldaki gezinti oklarını kullanarak haritayı kaydırabilirsiniz. Üzerine tıklayarak bir ada hakkındaki gerekli olan tüm bilgileri alabilirsiniz. Adada kaç şehir mevcut, hangi tapınak var ve hangi lüks kaynaklar çıkarılabilir. Eğer adanın üzerine bir kez daha tıklarsanız Ada Haritasına geçiş yaparsınız.
Ada Haritası, adada bulunanan tüm şehirlerin yanı sıra size tapınak ve adanın kaynak rezervlerini de gösterir. Bir şehrin üzerine tıklayıp soldaki menüde mümkün olabilen hareket seçeneklerini görebilirsiniz. Örnek olarak : Kaynak Aktar veya Yağmala gibi.
İpucu: Sadece bir şehre sahip olduğun adalardaki kaynakların ve tapınakların durumunu görebilirsin.
İpucu: Ada haritasına geçtiğin zaman, hızlı seçim çubuğunda seçili bulunan şehrin olduğu ada görüntülenir.
Şehir haritasi sana senin şehrini gösterir. Buradan sen boş bina alanına tıkladığında yeni bir bina inşa edebilirsin. Sadece üzerine tıklayarak bir binaya girebilirsin.
İpucu: Şehir haritasına geçtiğinde, Seçenek Listesinde hangi şehrin var ise otomatik olarak o görüntülenir.

Nüfus ve Memnuniyet

Nüfus limitin belediye binanın gelişim kademesi tarafından belirlenir. Nüfus artış hızın ise vatandaşlarının memnuniyetine bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler vatandaşlarının keyfini yerine getirir:
Taverna sana şarap ikram etme fırsatı verir. Her gelişim kademesi ikram edilebilecek şarabın miiktarını artırır. İkram edilen şarap miktarı saatlik olarak şehir kaynaklarından eksilir.
İpucu: Nüfusunu bir süre yalnız bırakmayı düşünüyor isen, şarap rezervlerinin yeterince yüksek olduğundan emin olmalısın. Eğer artık şarap ikram edilmezse memnuniyet primi ortadan kalkar.
Müzelerde diğer insanlara ait kültürel eşyaları sergileyebilirsin. Bunun için öncelikle başka bir oyuncu ile kültürel eşya anlaşması yapman gerekir. Anlaşma imzalandığında sen ne kadar kültürel eşyanın sergilenebileceğine karar verebilirsin. Her müze kademesi bir fazla sergiye izin verir, ve köydeki memnuniyet seviyesini arttırır.
İpucu: Eğer memnuniyet seviyesi eksiye dönerse, hüsrana uğrayan vatandaşların meçhul bir yerde şanslarını denemek üzere şehrini terketmeye başlarlar!

Altın ve Mali Durum

Altın üretimin nüfusunun görev dağılımına bağlıdır. Gelirin aşağıdaki gibi hesaplanır:

Her vatandaş saatte 4 altın üretir
Her işçi saatte 0 altın üretir
Her bilim adamının saatlik gideri 8 altındır
Şehrindeki savaş gemileri ve askeri birimler belirli bakım maliyetine sahiptir.
Seferde bulunan birimlerin ve savaş gemilerinin bakım masrafı iki katına çıkar.
Altın servetin bir şehre bağlı değildir, fakat genel olarak ada imparatorluğunun zenginlinliğine bağlıdır.
Tüm köylerdeki gelir ve giderlerinin güncel listesini sol üst köşedeki altın sembolüne tıklayarak bulabilirsin.


Kaynaklar - Odun

İkariamda iki tür kaynak mevcuttur - odun ve lüks kaynaklar. Odun şu alanlarda kullanılır:

Binalar ve Binaların geliştirilmesi
Birimler ve Savaş Gemileri
Lüks Kaynak Rezervlerinin geliştirilmesi
Koloni Kurulması
Oduncu Kampına Ada Haritasından ulaşabileceğin gibi belediye binandaki bağlantıdan da ulaşabilirsin. Kaydırma çubuğunun yardımı ile kaç vatandaşının odun üretimi için çalışacağını belirleyebilirsin.
Oduncu Kampının gelişim kademesi, aynı anda kaç kişinin odun üretimi için çalışabileceğini belirler. Yeni bir gelişim kademesi, adadaki tüm oyuncuların bağışlarıyla yeterli miktar sağlandığında gerçekleşir. Bağış menüsünü Oduncu Kampı sayfasının sol tarafında bulabilirsin.

Kaynaklar - Lüks Kaynaklar

Ikariamda farklı lüks kaynaklar mevcut: şarap, mermer, kristal ve sülfür. Lüks kaynaklar sadece Zenginlik (Ekonomi) araştırması tamamlandığında üretime hazır durumda olur. Her ada sadece bir tür lüks kaynak rezervine sahiptir. Her lüks kaynak kendine özgü kullanım şekline sahiptir:

Şarap - Taverna ve mutfak için gereklidir.
Mermer - Bir çok binanın daha yüksek gelişim kademeleri için gereklidir.
Kristal Cam - Akademi, dokorlar ve mucit atölyesindeki geliştirmeler için gereklidir. Cam (Bilim) keşfi yapıldığında, araştırmaları hızlandırmak için de kullanılabilir.
Sülfür - Birimlerin çoğu ve gemileri için gereklidir.