Alexa E - Wo a Des Bilgi

20 Şub 2013
1,466
1
36
25
Istanbul, Turkey
#1
İnternette günde yüzlerce binlerce site açılıyor bunu herkes biliyor.. Bilmeyenlerde şimdi öğrenmiş oldular.. Peki bu kadar site açılıyor da bunların hiti nedir , durumu nedir , sıralaması nedir diye soracak olursanız hepsinin cevabı ALEXA'da yatıyor :)

Şimdi sizlerle daha önceden yazmış olduğum alexa rank nedir ve ne işe yarar yazımı paylaşıcam :)

Bilmeyenler için sıfırdan başlamak istiyorum arkadaşlar.
Alexa rank yalnızca bir sıralamadır.
İnternet sitelerinin dünya ve ülke sıralamalarını gösterir.
Peki bu sıralama neye göre ölçülür ? Bu sıralamada önlerde olmak ne işe yarar?

Alexa.com sıralamasının iki temel unsuru vardır :
Bunlardan birincisi sitenizin ziyaretçi trafiğidir.
İkincisi ise sitenize yapılan kısa vadeli backlink'ler ve uzun vadeli backlink'lerdir.
Bilmeyenler için backlink'i kısaca tanımlamak istiyorum;
Backlink adından anlaşıldığı gibi geri dönüş link'i anlamına gelir. Yani bir internet sitesinde sizin sitenizin linkinin bulundurulmasıdır. Kısa vadeli backlink, yani başka sitelerin sizin sitenize birkaç hafta veya birkaç aylığınaziyaretçi sağlaması, daha doğrusu kendi sitelerinde sizin sitenizin banner, logo veyayazılı reklamlarını bulundurmasına alexa backlink deriz. Eğer yapılan backlink aylarca kalıcı ise, bu zamanla google backlink'e dönüşür.

Şimdi gelelim tekrar alexa sıralamasında backlink'in önemine. Kısa vadeli yani alexa backlink'ler elbette önemlidir, ancak 100 adet alexa backlink'iniz olacağına 30 adet google backlink'iniz olsun. Daha doğrusu şöyle söylemeliyim, alexa backlink'lerinizi aylarca yıllarca kalıcı halegetirmeye çalışın. Sitenize bağlantı veren yerleri sağlama alın ve böylece kısa dönemde değiluzun bir dönem sonunda kazanan siz olun. Eğer örnek vermek gerekirse;
1 haftalık,15 günlük banner reklamları yaptırmak yerine forumlarda kalıcı ve sabit konular açıp oradan sürekli ziyaretçi akışı sağlamaya çalışın. Hem ziyaretçi trafiğiniz sürekli artacaktır hem de yapmış olduğunuz backlink kalıcı olacağı için ilerleyen zamanlarda google backlink'e dönüşecektir.

Dipnot: bir backlink'in google backlink'e dönüşebilmesi için hem uzun süreli olması gerekir hem de backlink'in yapıldığı sitenin gerçekten kaliteli olması gerekir.

Eğer dandik sitelerden yapılan 5 yıllık backlink google backlink'e dönüşseydiherkes 40,50 tane boş site açar ve kendi sitelerine backlink sağlarlardı..

Şimdi gelelim alexa sıralamasında ziyaretçi trafiğinin etkisine.. Yeni alınmış bir alan adının alexa sıralaması bulunmaz. Zamanla backlink ve ziyaretçi trafiği arttıkça önce alexa global sıralama ilerler. Alexa global sıralama 25 milyondan başlar ve yaklaşık 10 milyonuncu sıralara geldiğinizde alexa türkiye sıralaması değeriniz yaklaşık 125 bininci sıradan oluşur. Ziyaretçi trafiğiniz ve backlink'inizin artış hızına göre, tutarlılığına göre global alexa sıralaması ve türkiye alexa sıralaması belli bir uyum içinde ilerler. Genellikle 1 milyon globa alexa sıralamasına sahip bir sitenin türkiye sıralaması 10 bin civarıdır. Aynı şekilde global alexa sıralaması 500 bin'lere ulaştığındatürkiye sıralamanız 5 bin civarında olacaktır. Sıralamadaki 5 bininci ifadesi sitenizin türkiyede en çok ziyaret edilen 5 bininci site olduğu anlamına gelmektedir. Şimdi isterseniz türkiyede ziyaret edilen ilk 20 siteye bakalım..Aşağıdaki liste alexa türkiye sıralaması 05.12.2012 tarihine aittir.

1 - Tabii ki FACEBOOK :) sırasını hiç kaptırır mı ...
2 - Google Türkiye
3 - YouTube
4 - Google
5 - Windows Live
6 - Twitter
7 - Hürriyet Gazetesi
8 - Milliyet Gazetesi
9 - Sahibinden.Com
10 - Blogspot.Com - Bizlerin kullandığı ücretsiz blog dağıtım sitesi.. ( Google alt yapılıdır. )
11 - Mynet.Com
12 - Haberturk.Com
13 - Wikipedia
14 - R10.Net ( 2005 yılından beri Webmaster'lara yönelik bir forum sitesi - yaklaşık 2 ay önce veritabanı kaybı yaşandıktan sonra 14. sırada olması büyük şans diyebilirim )
15 - Donanım Haber
16 - GittiGidiyor.Com
17 - Sporx - Türkiye'nin En İyi Spor Sitesi
18 - Yandex
19 - Ekşi Sözlük ( İnci Sözlük olmadığına dua etmeliyiz... )
20 - HepsiBurada.Com

Reklam Olarak Almayınız Alexa İçin Bilgi Siteleri,ORTAKLARI